Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne Sneh a ľad - 1. stupeň

Tragická nehoda záchranárskeho vrtuľníka

V podvečerných hodinách dňa 17.7.2015 požiadal český turista záchranárov HZS o pomoc pre 10 ročného chlapca, ktorý spadol v Prielome Hornádu. Počas pádu si privodil poranenia hlavy a dolnej končatiny. Záchranári HZS požiadali o spoluprácu posádku VZZS, ktorá zobrala na palubu vrtuľníka záchranára HZS a smerovali na miesto nehody. Pri nalietavaní k postihnutému sa vrtuľník zrútil asi 50 metrov do rokliny. Štyria členovia posádky vrtuľníka pád neprežili. Na miesto okamžite smerovali príslušníci políce, hasiči, leteckého útvaru Ministerstva vnútra, Úradu vojenského letectva z Prešova, horskí záchranári a kolegovia z ATE spol. s.r.o., aby pomohli kolegom a zabezpečili miesto nehody.

Zraneného 10-ročného chlapca transportovali horskí záchranári po neodkladnom ošetrení pomocou nosidiel Kong na Podlesok, kde bol odovzdaný do opatery posádke RLP.

Horskí záchranári vyjadrujú najhlbšiu sústrasť rodinám, kolegom, kamarátom zosnulých záchranárov. Táto tragédia zasiahla srdcia mnohých z nás.

foto_1.jpg

Foto: na palube vrtuľníka bol náš kolega Dušan Leskovjanský , ktorý pár hodín pred tragédiou zachraňoval turistu so zranenou nohou v Prielome Hornádu.

mjr. Ing. Dušan Leskovjanský

Narodil sa 16. decembra 1978 v Spišskej Novej Vsi, kde prežil aj detstvo. Od malička ho rodičia aj jeho brata Mareka viedli k láske k horám a ich poznávaniu. Už ako pätnásťročný sa stal členom Slovenského horolezeckého spolku JAMES.

Základnú školu a gymnázium navštevoval v Spišskej Novej Vsi. Bol vynikajúcim študentom. Vynikal najmä v matematike, fyzike, geografii. Po ukončení gymnázia, pokračoval v štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Vybral si študijný odbor geodézia a kartografia. Inžinierske štúdium ukončil 19. júna 2002.

Po ukončení vysokoškolského štúdia nastúpil na výkon civilnej služby v Spišskej katolíckej charite v Spišskej Novej Vsi. Po vykonaní civilnej služby pracoval v Spojených štátoch amerických ako sociálny pracovník. Je zrejmé, že miloval hory, ľudí a nezištne im pomáhal.

V roku 2006 sa vrátil zo Spojených štátov amerických do Spišskej Novej Vsi, kde mal veľa priateľov, s ktorými ich spájala láska k prírode a najmä horolezectvu.

9. júna 2006 sa určite naplnil jeho veľký sen, stal sa profesionálnym záchranárom na Oblastnom stredisku Horskej záchrannej služby Slovenský raj a v roku 2011 aj jeho náčelníkom.

V roku 2011 sa stal horským vodcom.

Dušan mal rád hory, pomáhal ľuďom naplniť si svoje sny a ako horský vodca ich sprevádzal najmä po Vysokých Tatrách.

Koncom júla roku 2013 prešiel spolu s kolegom, horským záchranárom a horským vodcom kpt. Mgr. Rastislavom Šrobom hlavný hrebeň Vysokých Tatier v priebehu troch dní.

Zostali po ňom dve dcéry Eva, Zuzana a syn Jakub.

Dušan bol oddaný svojmu povolaniu horského záchranára a horského vodcu. Kolega horský záchranár, npor. Dezider Hudák spomína na svojho kolegu a náčelníka takto: „Len málo ľudí má taký vrúcny vzťah k prírode ako ho mal náš kolega a náčelník Dušan. Azda najviac to dokumentuje jeho snaha tráviť každú minútu svojho života v lone prírody v tom, že trvalé bývanie pre seba a svoju rodinu zabezpečil uprostred hôr Slovenského raja. Úprimnosť tohto svojho vzťahu k prírode prenášal i na nás – svojich kolegov. Neustále nás viedol k bdelosti a ostražitosti pre prípad nutnosti záchrany ľudského zdravia a životov. Pritom nám bol sám príkladom, ochotný vždy a za každých okolností či už organizovať záchranné akcie alebo sám aktívne ľudí zachraňovať. Tento jeho odkaz si my, jeho najbližší kolegovia, ponesieme vo svojom vnútri do ďalšieho nášho života záchranárov v horách.“