Výstrahy: lavínové nebezpečenstvo Mierne Sneh a ľad - 1. stupeň

Podmienky na horách pred začiatkom letnej turistickej sezóny

      Aj napriek tomu, že zajtra 15.06. sa oficiálne začína letná turistická sezóna a otvárajú sa všetky turistické trasy, kde platila zimná sezónna uzávera, nie na všetkých úsekoch, hlavne vo vyšších polohách a na  severne orientovaných expozíciách Vysokých a Západných, už vládnu letné podmienky.

Vo Vysokých Tatrách  sú vysokohorské sedlá a vrcholy, na ktoré vedú turisticky značené chodníky stále pod snehom. Pri prechode týmito úsekmi odporúčame používať zimnú výzbroj a výstroj – stúpacie železá (mačky), paličky, prípadne cepín. Uzavretý zostáva modro značený turistický chodník  medzi Tatranskou Štrbou a Štrbským plesom.

V Západných Tatrách je hlavný hrebeň viac menej bez snehovej pokrývky okrem Troch kôp. Pod snehom sú ale vrcholové časti prístupových chodníkov na hrebeň. Aj tu odporúčame používať zimnú výzbroj a výstroj.  Z dôvodu popadaných stromov a zlého značenia je ťažšie prechodný zelený TZCH Svorad – Špania – Lômy (Lomné) a zelený TZCH Prosečné – Dolina Borovianky.

V Nízkych Tatrách sú podmienky na letnú turistiku vhodné. Z dôvodu množstva popadaných stromov sú ťažko priechodné trasy: žltý  TZCH Demänová Autocamping ATC smerom do sedla Machnatô, červený TZCH od Širokej doliny smerom na Peknú vyhliadku, červený TZCH z Ludrovej na Salatín. Zelený TZCH zo Salatína a takmer prvá polovica zostupu je ťažko priechodná (kvôli kosodrevine), v druhej polovici trasy do chodníka zasahujú popadané stromy, ktoré je potrebné na mnohých miestach obchádzať. Tiež je ťažko priechodná letná trasa – modro značený TZCH od Kúpeľa na Poludnicu. Uvedené terény sú z dôvodu potreby obchádzania, preliezania a tiež slabého turistického značenia ťažko priechodné a náročné aj na orientáciu. Ďalej upozorňujeme turistov, že niektoré turistické trasy boli pre schodnosť pozmenené, preto sa nemusia zhodovať ich GPS súradnice s mapovými podkladmi. Zelený TZCH, vedúci od Jaskyne Slobody do Iľanovského sedla, je v dolnom úseku ťažšie priechodný z dôvodu strhnutého mostíka. Žltý TZCH od Králičky do Bocianskeho sedla je v strmom úseku na asi troch metroch ťažko priechodný z dôvodu zosuvu pôdy, preto prosíme turistov o zvýšenú opatrnosť, prípadne aby sa turisti tomuto úseku podľa možnosti vyhli.

Vo Veľkej Fatre, v Kremnických vrchoch a v Lúčanskej Malej Fatre sú TZCH bez snehovej pokrývky, avšak na niektorých miestach môžu byť ešte popadané stromy. Upozorňujeme na trasu z Vrícka na Kľak (zelená TZCH), kde je nad Kľackým vodopádom ťažko priechodný TZCH z dôvodu popadaných stromov.

V Malej Fatre, Kysuckých Beskydách, Moravsko-sliezskych Beskydách, v Kysuckej vrchovine a v Javorníkoch rovnako už vládnu letné podmienky. Z dôvodu bezpečnosti je uzavretý žltý TZCH Chrbát Stohu – Medziholie tzv. Stohová. Pre popadané stromy je ťažko prechodný zelený TZCH zo sedla Brestov na Javorinu. Od 06.06. do 15.08. je z dôvodu ochrany prírody uzatvorený zelený TZCH z Tiesňav cez Boboty na Vrchpodžiar.

Slovenskom raji sú v roklinách Veľký Sokol a Kláštorská roklina v zlom technickom stave sprístupňovacie zariadenia a prechod roklinami je veľmi náročný. V zlom technickom stave je tiež sústava drevených rebríkov v doline Bieleho potoka a to od ústia Kyseľa po Klauzy – zelený TZCH, preto pri prechode týmito úsekmi je potrebné zvýšiť opatrnosť. Ostatné chodníky sú schodné bez obmedzení.

V Poloninách na žltom TZCH v úseku Poľana – Riaba skala prebieha ťažba dreva, preto je potrebné pri prechode zvýšiť opatrnosť.  Po ťažbe je ťažko prechodný modrý TZCH  Uličské Krivé – Ruský Potok a a na trase Ruské – Ruské sedlo prebieha rekonštrukcia cesty, preto prosíme hlavne cyklistov prechádzajúcich týmto úsekom, aby zvýšili opatrnosť.

Horská záchranná služba pred zahájením letnej turistickej sezóny odporúča všetkým návštevníkom horských oblastí si každú túru dobre naplánovať a trasu prispôsobiť svojim schopnostiam a podmienkam v danej oblasti. Na túry odchádzať v skorých ranných hodinách s ohľadom na výskyt popoludňajších búrok, ktoré môžu byť v horskom prostredí veľmi nebezpečné.  Pri plánovaní túry sledovať počasie, meteorologické výstrahy či výstrahy HZS. Vziať si so sebou nabitý mobilný telefón, mapu, náhradné a nepremokavé oblečenie,  dostatok tekutín, niečo na doplnenie energie, lekárničku, svetelný zdroj,  pevnú obuv s vhodnou podrážkou, poprípade paličky a ak sa na zvolenej trase ešte nachádza sneh, tak aj výzbroj potrebnú na bezpečný prechod takýmito úsekmi.  Do hôr neodporúčame turistom chodiť samým a ak, tak je dobré informovať o trase a čase návratu niekoho blízkeho, kto by vedel v prípade potreby záchranárom poskytnúť informácie. 

Pre prípad núdze, z dôvodu urýchlenia záchrannej akcie a poskytnutia pomoci odporúčame mať v telefóne nainštalovanú Aplikáciu HZS, prostredníctvom ktorej je možné priamo kontaktovať HZS či už prostredníctvom hovoru alebo odoslaním SMS so súčasným zaslaním GPS polohy. Rovnako uživatelia v nej nájdu potrebné informácie o aktuálnych podmienkach, výstrahách v danej oblasti, kontakty na najbližšie oblastné strediská HZS s GPS súradnicami a zobrazením na mape, polohu najbližších chát a v neposlednom rade aj umiestnenie AED defibrilátorov v horskej oblasti. V aplikácii je k dispozícii Kniha vychádzok, kde je možné nahlásiť trasu, ktorú plánujeme absolvovať a čas návratu. V prípade záchrannej akcie tak  majú záchranári k dispozícii dôležité informácie, ktoré môžu rovnako významným spôsobom prispieť k urýchleniu poskytnutia pomoci.

Pred zajtrajším zahájením letnej turistickej sezóny prajeme všetkým návštevníkom hôr veľa pekných zážitkov a hlavne šťastné návraty, bez nepríjemných skúsenosti a úrazov!