+421 (0) 527877711 hzs@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Attention Achtung Uwaga

logo.png

Instructions  Anweisungen  Regulamin

uk.png de.png pl.png
  hu.png  

Mountain Rescue Service

Bergrettungsdienst


Nová Aplikácia
Horská záchranná služba 2.0
hzsapp.png

Partneri

telekom_m.png

Slovakia Online
TURISTICKA MAPA.SKLocusMap-logo-blok.png

Aktuálne informácie z hôr

Načítavám... čakajte prosím.

Predpoveď počasia pre hory na dnes

Načítavám... čakajte prosím.

Výstrahy ku dňu 18. 05. 2022

Načítavám... čakajte prosím.

Legenda:

Legenda - farby Legenda - ikonky

Aktuálne informácie

ZobraziťSkryť
Tu nájdete všetky najdôležitejšie informácie týkajúce sa momentálneho stavu v horách na dnešný deň: 18. 05. 2022

Informujeme

Tlačová správa – Letná turistická sezóna

18.06.2015

        V pondelok 15.06.2015 sa skončením sezónnej uzávery turisticky značených chodníkov v Tatranskom národnom parku, ktorá trvala od 01.novembra ,   oficiálne začala letná turistická sezóna  a  potrvá až do konca októbra.  Prístupné sú takmer  všetky turistické chodníky , vrátane výstupov na vrcholy a prechody cez vysokohorské sedlá. V Nízkych Tatrách je v dôsledku popadaných stromov celkom nepriechodný   žltý  TZCH  Sedlo pod Skalkou - Liptovská Lúžna a zelený TZCH  medzi obcou Ludrová a Salatín. V Západných Tatrách  je ťažko priechodný zelený  TZCH  od Svoradu cez Prosečné až na Veľké Borové.

            Na horách posledné dni vládlo už letné počasie, čo malo veľký vplyv aj na vývoj  podmienok . Všetky TZCH sú momentálne schodné, treba však brať ohľad na to, že vo vyšších polohách, najmä na severne orientovaných svahoch sa ešte nachádzajú zvyšky starého , sfirnovatelého snehu. Ten môže byť hlavne v ranných hodinách tvrdý a počas prechádzania takýmito miestami, hrozí turistom veľké nebezpečenstvo pádu následkom pošmyknutia. Preto apelujeme na turistov, aby týmito snehovými poliami prechádzali s maximálnou opatrnosťou, nešmýkali sa po nich, snažili sa prechádzať po vychodenom chodníku a mali so sebou paličky, poprípade čakan. Ak je to možné a hlavne bezpečné , je najlepšie takéto miesta obísť.  Počas leta, sú veľmi nebezpečné aj búrky, ktoré sa vyskytujú hlavne počas poludnia. Z tohto dôvodu odporúčame turistom vyraziť na túru v skorých ranných hodinách, aby sa prípadnej búrke vyhli alebo keď ich aj búrka zastihne, boli už na zostupe. Ďalej odporúčame turistom prispôsobiť túru svojim fyzickým možnostiam a zdravotnému stavu, nepreceňovať svoje sily, vziať si so sebou dostatočné množstvo tekutín, niečo na rýchle doplnenie energie počas túry, teplé  a nepremokavé oblečenie, vhodnú obuv a nabitý mobilný telefón, ktorým v prípade  potreby  môžu kontaktovať Horskú záchrannú službu na tiesňovom čísle „18300“.

             Novinkou pre túto letnú turistickú sezónu je Aplikácia Horskej záchrannej služby, ktorá umožňuje odosielanie tiesňových SMS správ a volania na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby „ 18300“ s odoslaním  aktuálnej GPS pozície pre rýchlu lokalizáciu volajúceho v horskom prostredí.  Táto aplikácia podporuje aj komunikáciu pre nepočujúcich pomocou piktogramov .

             Pomocou aplikácie je možné kedykoľvek  a kdekoľvek získať informácie o výstrahách v jednotlivých horských oblastiach,  v zimnom období informácie o lavínovej situácii, kontakty na dispečingy jednotlivých oblastných stredísk  HZS s možnosťou  zobrazenia ich polohy na mape a telefonického  kontaktovania , pravidlá pohybu na horách ako aj krátky návod na poskytnutie prvej pomoci. Súčasťou aplikácie sú aj užitočné nástroje ako svetlo a SOS svetlo.

             Aplikácia je dostupná v piatich jazykoch – slovenčine, angličtine, nemčine, poľštine a maďarčine. Podporuje operačný systém  Android 2.3.3. a vyšší, čo predstavuje približne 99,5 % súčasných android zariadení. Podporuje aj tablety. Je nenáročná na systémové prostriedky. Jej veľkosť je len 3, 9 MB. Všetky dáta sú z aplikácie posielaní cez SMS.

            Aplikácia bude túto sezónu v testovacej prevádzke. Horská záchranná služba uvíta a bude sa zaoberať všetkými pripomienkami a podnetmi  k nej.  Po vychytaní všetkých prípadných nedostatkov a doladení aplikácie plánujeme vytvorenie aplikácie pre všetky dostupné operačné systémy.

           Na zrode aplikácie a následnom testovaní  sa podieľala Horská záchranná služba v spolupráci s dobrovoľným záchranárom HZS, pracovníkmi spoločnosti Slovak Telekom, príslušníkmi Operačného strediska tiesňového volania   a oblastných stredísk HZS. Mapové podklady pre zobrazenie polohy poskytli prevádzkovatelia stránky Hiking.sk.

Horská záchranná služba žiada  turistov aby túto aplikáciu nezneužívali, nakoľko každá prijatá SMS z tejto aplikácie  bude vyhodnocovaná ako tiesňové volanie.

Späť na aktuality


Oblastné strediská

Vysoké Tatry - Starý Smokovec
052/4422820
Nízke Tatry - Jasná 044/5591678
Nízke Tatry - Bystrá 048/6195326
Západné Tatry - Zverovka 043/5395101
Západné Tatry - Žiarska dolina 044/5586218
Veľká Fatra - Donovaly 048/4199724
Malá Fatra - Štefanová 041/5695232
Slovenský raj - Čingov 053/4297902
Školiace stredisko HZS - Liptovský Hrádok 048/6195724 0903 624 021
Stredisko lavínovej prevencie HZS - Liptovský Hrádok 044/5591695 0903 624 130