+421 (0) 527877711 hzs@hzs.sk
Tiesňové volanie: 18 300

Attention Achtung Uwaga

logo.png

Instructions  Anweisungen  Regulamin

uk.png de.png pl.png
  hu.png  

Mountain Rescue Service

Bergrettungsdienst


Nová Aplikácia
Horská záchranná služba 2.0
hzsapp.png

Partneri

telekom_m.png

Slovakia Online
TURISTICKA MAPA.SKLocusMap-logo-blok.png

Aktuálne informácie z hôr

Načítavám... čakajte prosím.

Predpoveď počasia pre hory na dnes

Načítavám... čakajte prosím.

Výstrahy ku dňu 18. 05. 2022

Načítavám... čakajte prosím.

Legenda:

Legenda - farby Legenda - ikonky

Aktuálne informácie

ZobraziťSkryť
Tu nájdete všetky najdôležitejšie informácie týkajúce sa momentálneho stavu v horách na dnešný deň: 18. 05. 2022

Aplikácia Horskej záchrannej služby 2.0

logo.png

TVOJ VRECKOVÝ ZÁCHRANÁR

0.png
 

S aplikáciou Horská záchranná služba 2.0 si v prípade núdze privoláš pomoc jedným tlačidlom, zdieľaš svoju polohu so záchranármi a máš prehľad o počasí, výstrahách a dôležitých miestach.

 

 
  aplikacia.png  

google.png ios.png

ČO APLIKÁCIA DOKÁZE ?

Privolať pomoc

V prípade núdze nemusíš rozbíjať sklo
Pomoc si privoláš jedným tlačidlom. Stlačením tlačidla odošleš núdzovú správu a zároveň si prepojený na dispečing Horskej záchrannej služby. Okrem GPS polohy zdieľaš zdravotné údaje, špecifikáciu problému, kontakty na blízke osoby a ďalšie dôležité informácie, ktoré urýchlia pomoc.

Kniha vychádzok a túr

Nepôjdeme spať, kým sa nevrátiš

Opatrnosti na horách nikdy nie je dosť a preto si svoju túru dôkladne naplánuj. Pomôže ti v tom elektronická kniha vychádzok a túr, kde vyberieš oblasť pohybu, štart a cieľ túry a jej časové trvanie, navyše dostaneš aj varovania a výstrahy pred živelnými alebo inými život ohrozujúcich udalosťami v danej oblasti. Ak budeme mať o tebe tieto informácie a ty sa nám po návrate z túry neozveš, prídeme ti na pomoc.

Miesta záujmu

Neblúď v mapách, ani v horách

Aplikácia podľa tvojho GPS určí, kde sa nachádzaš a ukáže ti oblastné strediská Horskej záchrannej služby, najbližšie záchranné zdravotné stanice, databázu automatizovaných externých defibrilátorov (AED), horské chaty, meteostanice s aktuálnymi informáciami o počasí, vrátane webových kamier. 

Varovania a výstrahy

Nespoliehaj sa na rosničku

Nespoliehaj sa na to, že sa ti nič nestane, spoľahni sa radšej na aplikáciu, ktorá ti pre oblasti Slovenských hor zobrazí výstrahy pre daný deň, lavínové nebezpečenstvo i počasie a ty sa tak vrátiš v poriadku domov. Ak nie si profík, tak pre teba máme aj pravidlá pohybu na horách, horské záchranné „desatoro“, základy prvej pomoci, vrátanie interaktívneho návodu resuscitácie.

Fungovanie v zahraničí

Nenecháme ťa v štichu

Pomoc jedným tlačidlom si privoláš aj v Česku, Maďarsku a Rakúsku, kde sú tiesňový hovor a núdzová SMS presmerované na Záchrannú zdravotnú službu alebo horskú službu danej krajiny. Jedna aplikácia ti tak pomôže ve viacero krajinách bez nutnosti sťahovania lokálne appky.

REGISTRÁCIA A PROFIL UŽÍVATEĽA

  1. 1.     Over svoje telefónne číslo

Aby bola aplikácia schopná súčasne s volaním na linku Horskej záchrannej služby (HZS) 18 300 odoslať plnohodnotnou núdzovú správu s tvojou presnou polohou, je dôležité overiť tvoje telefónne číslo. Overené telefónne číslo slúži na spárovanie núdzovej správy a volania na linku HZS.

Zadaj svoje meno a telefónne číslo. Následne stlač voľbu „Overiť telefónne číslo“.

Na zadané telefónne číslo ti príde SMS obsahujúca tvoj registračný kód, ktorý zadaj do aplikácie a stlač voľbu „Aktivovať“.

Teraz je mobilná aplikácia pripravená odosielať núdzové správy s tvojou presnou polohou. Súčasne máš k dispozícii všetky ďalší funkcie aplikácie.

  1. 2.     Zadaj ďalšie údaje

V nastaveniach aplikácie môžeš zadať ďalšie nepovinné údaje. Určite ich vyplň, lebo iba tak, môžeš plnohodnotne využívať všetky funkcie aplikácie. Tieto informácie budú využité spoločne s tvojou presnou polohou na rýchlejšiu orientáciu posádky v priebehu záchrannej akcie. Tieto údaje nie sú uložené na žiadnom serveri, iba v tvojom telefóne. Prenesú sa iba v prípade núdzového volania, a to priamo na dispečing Horskej záchrannej.

 Zadať nepovinné údaje ti odporúča Horská záchranná služba.

  Profil užívateľa je veľmi dôležitá časť, ktorá ti umožní využívať aplikáciu plnohodnotne so všetkými jej skvelými funkciami. Osobné údaje, kontakty na blízke osoby a zdravotné údaje výrazne urýchlia proces záchrany. Čas, ktorý venuješ vyplneniu formulára je minimálny a môže ti zachrániť život.

POISTENIE – ZÁKLADNÁ VÝBAVA DO HÔR

Ak si na horách doma či v zahraničí, tvojou základnou turistickou výbavou by malo byť aj poistenie pátrania a záchrany.

Poistenie do hôr

Na Slovensku si do hôr pribaľ poistenie do hôr, ktoré za teba zaplatí náklady na prípadný zásah Horskej služby, keďže bežné zdravotné poistenie ho nekryje.

Poistenie pátrania a záchrany

V zahraničí by ti nemalo chýbať cestovné poistenie, ktoré okrem štandardných cestovných rizík zahŕňa aj poistenie pátrania a záchrany.

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE

Ako aplikácia Horská záchranná služba funguje?

Aplikácia HZS je priamo napojená na systém Horskej záchrannej služby na Slovensku. Aplikácia podľa GPS signálu sama rozozná a po stlačení núdzového tlačidla vytočí buď číslo 18 300 Horskej záchrannej služby alebo číslo 112 mimo území HZS. Zároveň v horách odošle núdzovú správu s tvojou polohou a ďalšími informáciami. Až telefonické spojenie s jednou z liniek zaistí 100 % výjazd posádky horskej záchrannej služby alebo záchrannej zdravotnej služby.

Na akom zariadení aplikácia Horská záchranná služba funguje?

Aplikácia Horská záchranná služba funguje iba na dotykových telefónoch s operačným systémom Android (6.0 a vyššie) a iOS (10.0 a vyššie). Nemôžeš ju použiť na tablete, notebooku ani na počítači, a to preto, lebo súčasťou privolania pomoci núdzovým tlačidlom je aj automatické vytočenie čísla dispečingu Horskej záchrannej služby alebo Záchrannej zdravotnej služby, podľa miesta, kde sa nachádzaš.

Ako mám v aplikácii overiť svoje telefónne číslo?

Po stiahnutí aplikácie je pro plnohodnotné využití nutné zadať svoje meno, priezvisko a telefónne číslo. Akonáhle ich zadáš, príde ti SMS s potvrdzujúcim kódom, ktorý zadáš.  V tej chvíli je tvoje telefónne číslo overené. Odporúčame ti tiež vyplniť sekciu „Profil užívateľa“, kde môžeš vyplniť svoje zdravotné údaje, kontakty na blízke osoby a ďalšie informácie, ktoré budú pri odoslaní núdzovej správe z tvojho telefónu zaslané záchranárom. Tieto údaje nie sú uložené na žiadnom serveri, iba v tvojom telefóne. Prenesú sa iba v prípade núdzového volania, a to priamo na dispečing Horskej záchrannej služby alebo Záchrannej zdravotnej služby.

Môžem aplikáciu využiť na volanie Horskej záchrannej služby (HZS) aj keď nemám overené telefónne číslo?

Áno, ale pozor! Tvoja núdzová správa je odoslaná formou SMS a neobsahuje ďalší údaje které po overení telefónneho čísla môžeš vyplniť vo svojom profile.

Aké ďalšie funkcie má aplikácia Horská záchranná služba?

V aplikácii Horská záchranná služba nájdeš okrem privolania pomoci aj „Knihu vychádzok a túr“, ktorá ti pomôže naplánovať túru a ak sa po návrate z túry neozveš, prídu ti záchranári na pomoc. Ďalej tu nájdeš „Miesta záujmu“, kde aplikácia určí podľa GPS tvoju polohu a ukáže ti oblastné strediská Horskej záchrannej služby, najbližšie záchranné zdravotné stanice, databázu automatizovaných externých defibrilátorov (AED), horské chaty, meteostanice s aktuálnymi informáciami o počasí, vrátane webových kamier. Cez funkciu „Varovania a výstrahy“ máš k dispozícii výstrahy pre daný deň, lavínové nebezpečenstvo . V aplikácii nájdeš aj pravidlá pohybu na horách, horské záchranné „desatoro“, základy prvej pomoci.

Potrebujem k správnej funkcii aplikácie Horská záchranná služba internet?

Internetové pripojenie nie je pre správnu funkciu systému vôbec potrebné. Ak nie je tvoj telefón pripojený k internetu, aplikácia po aktivácii alarmu odošle tvoju presnú polohu prostredníctvom SMS. Súčasne dochádza k vytočeniu linky 18 300 Horskej záchrannej služby.

Potrebujem k správnej funkcii aplikácie Horská záchranná služba signál?

Na kontaktovanie linky Horskej záchrannej služby (18 300) je vyžadovaný signál tvojho operátora. V prípade slabého signálu, kedy nie je možné odoslať tvoju polohu pomocou dát, je generovaná SMS správa. Tá je na signál menej náročná ako volanie. Môže sa teda stať aj prípad, kedy nebudeš mať dostatočný signál k nadviazaniu telefonického hovoru, tvoja núdzová správa s polohou však odíde prostredníctvom SMS.

Na čo slúži tlačidlo “Nemôžem hovoriť” ?

Tlačidlo „Nemôžem hovoriť“ slúži nielen pre nepočujúcich užívateľov aplikácie, ale aj pre tých, ktorým ich zranenie/zdravotný stav nedovoľuje s operátormi záchranných služieb (Horská záchranná služba  - 18 300) hovoriť. Pomocou jednoduchých ikon záchranárom oznámiš, čo sa stalo. V zahraničí je pák tato voľba aktivovaná automaticky a ty vo slovenčine vyberáš čo sa stalo, zahraniční záchranári pák informácii dostanú vo svojej reči (Nemčina / Maďarčina).

Môže si aplikácia Horská záchranná služba sama spustiť GPS v mobile?

Automatická aktivácia GPS nie je v mobilnej aplikácii bohužiaľ možná. Aplikácia by nebola schválená spoločnosťou Google a Apple. Aplikácia ťa však na zapnutie GPS vždy upozorní.

Môže byť aplikácia Horská záchranná služba na zamknutej obrazovke telefónu?

Bohužiaľ, toto nie je možné, a to kvôli požiadavkám výrobcov telefónov. Dúfame ale, že sa nám raz podarí, aby bola aplikácia Horská záchranná služba súčasťou každého telefónu. Potom by sa nám mohlo podariť umiestniť jej ikonu na uzamknutú obrazovku.

Funguje aplikácia Horská záchranná služba v zahraničí?

Aplikácia Horská záchranná služba funguje okrem Slovenska aj v Česku, Maďarsku a Rakúsku, kde si v prípade núdze privoláš pomoc jedným tlačidlom. Po stlačení núdzového tlačidla sa odošle správa obsahujúca tvoju GPS polohu a ďalšie údaje priamo na dispečing Záchrannej zdravotnej služby alebo horskej služby danej krajiny a hneď potom budeš telefonicky spojený s ich operátorom. Mimo podporované krajiny aplikácia vytočí 112 bez odoslaní núdzové správy.

Som doma a aplikácia Horská záchranná služba neukazuje presne moju polohu, prečo?

Pokiaľ využiješ aplikáciu Horská záchranná služba v budove, GPS v niektorých prípadoch nedokáže kvôli slabšiemu signálu s presnosťou na metre určiť, kde sa nachádzaš. GPS signál je najlepší v otvorenom priestore.

Myslím si, že mi aplikácia Horská záchranná služba nefunguje správne, čo mám robiť?

Napíš nám, prosím, na e-mail aplikacia@hzs.sk, kde ti s problémom radi pomôžeme a poradíme.

Ako funguje aplikácia Horská záchranná služba v pohraničných oblastiach?

Pokiaľ sa užívateľ aplikácie HZS nachádza na území ČR/HU/AT volá aplikácia vždy pomoc príslušného štátu -riadime sa presnou polohou. Pokiaľ sme na území, ktoré súvisí s SK a nemáme napojenie na tiesňovú linku - teda presah 10 km kontaktujeme HZS. Ak sa nachádzame inde, voláme tiesňovú linku daného štátu a dáta neposielame.

Ako môžem použiť aplikáciu Horská záchranná služba, ak som nepočujúci?

Nepočujúci môžu komunikovať prostredníctvom tlačidla „Nemôžem hovoriť“. Je dobré, aby mal nepočujúci túto skutočnosť uvedenú v osobných údajoch v sekcii „Profil užívateľa“. Pokiaľ si v profile užívateľ zaškrtne možnosť „nepočujúci/vada reči“, pri stlačení núdzového tlačidla má automaticky predvolenú možnosť „Nemôžem hovoriť“ a stačí už len pomocou jednoduchých ikon záchranárom oznámiť, čo sa stalo.

KONTAKTY

Horská záchranná služba – číslo tiesňovej linky 18 300

Záchranná zdravotná služba – číslo tiesňovej linky 112

e-mail: aplikacia@hzs.sk

www.hzs.sk


0.png

Generali je hrdým partnerom Horskej záchrannej služby.

www.generali.sk